Nawigacja

Święto Odzyskania Niepodległości

11. listopada 2016 roku to 98. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Narodowe Święto Niepodległości jest najważniejszym świętem państwowym w ciągu roku. Święto to jest obchodzone dla upamiętnienia dnia, w którym Polska odrodziła się po 123 latach niewoli.

Tradycyjnie, jak co roku w naszej miejscowości Czarnej Wodzie odbyły się obchody rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Św. w intencji Ojczyzny z udziałem pocztów sztandarowych. Po mszy wszyscy uczestnicy przemaszerowali do Zespołu Szkół Publicznych w Czarnej Wodzie. Następnie w sali gimnastycznej odbyła się uroczysta akademia, która rozpoczęła się wprowadzeniem pocztów sztandarowych i odśpiewaniem hymnu narodowego. Głos zabrał dyrektor naszej szkoły  Józef Milewski, który powitał wszystkich uczestników. Pan Dyrektor podkreślił ważność 98. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości
i zakreślił rys historyczny walki o wolność i niepodległość Ojczyzny.

,,… Dziś wiemy jak ważne jest posiadanie własnego państwa, po latach walki możemy cieszyć się wolnością…''- mówił Józef Milewski. 11. listopada to czas radości i wolności. To dzień ponownych narodzin Polski.

W czasie obchodów każdy mieszkaniec mógł zobaczyć wystawę militariów z prywatnych zbiorów p. Michała Grucy, wybić ,,nieśmiertelnik'' na stoisku pana Mirosława Dery oraz zapoznać się z wystawą starych zdjęć Czarnej Wody i okolic. W części artystycznej mali artyści - uczniowie z klas II-ch SP zaprezentowali piękne wiersze o Ojczyźnie  m.in. Władysława Bełzy "Katechizm polskiego dziecka", Tadeusza Kubiaka „Tu wszędzie jest Polska” , Czesława Janczarskiego „Barwy ojczyste” i „Piękna jest nasza ziemia”  (nauczyciele przygotowujące uczniów to: Barbara Tymkiewicz, Jolanta Januszewska, Sylwia Migowska i Izabella Pruszak). W czasie uroczystości goście usłyszeli też pieśni patriotyczne ("Modlitwa o pokój", "Ojczyzno ma", "O mój rozmarynie", "Rozkwitały paki białych róż") Podziwialiśmy też dwie grupy taneczne tańca nowoczesnego pod kierunkiem p. Anny Kędzierskiej oraz Lucyny Prychły i Janiny Halmann, które wykonały piękne, wzruszające tańce o Odzyskaniu Niepodległości.

W czasie trwania koncertu dzieci malowały napis graffiti "Święto Niepodległości 11.XI.2015 r." oraz uzupełniały kontur Polski małymi serduszkami biało-czerwonymi.

Mamy nadzieję, że w takiej skromnej uroczystości uczciliśmy pamięć naszych Rodaków, którzy poświęcili swoje życie w obronie Ojczyzny, w walce o naszą wolność. Istotne jest, aby młodzi ludzie znali przeszłość swojego kraju.
Dziękujemy wszystkim osobom, którzy przyczynili się do zorganizowania uroczystości, za pogłębienie wiedzy
z zakresu historii Polski oraz rozwijanie patriotyzmu i miłości do Ojczyzny. Miłość do Ojczyzny trzeba pielęgnować
i przekazywać młodemu pokoleniu.

Opracowanie:Ewa Łangowska

Aktualności

Kontakt

  • Publiczna Szkoła Podstawowa w Czarnej Wodzie
    ul. Mickiewicza 5
    83-262 Czarna Woda
  • 58 587 86 25

Galeria zdjęć