Spotkanie 26 marca odwołane - z rodzicami przyszłych pierwszoklasistów
TEMAT na każdy dzień.
W treści przekazuję komunikat i link do strony z najważniejszymi informacjami.
Aby pomóc w przygotowaniu się do takiej pracy przygotowaliśmy podpowiedzi dotyczące materiałów i narzędzi do wykorzystania przez nauczycieli i dyrektorów.
Zachęcamy do zapoznania się ze stroną www.gov.pl/zdalnelekcje. Można na niej znaleźć m.in. tematy na każdy dzień i dla każdego przedmiotu. Do dyspozycji nauczycieli jest również platforma epodreczniki.pl oraz pakiety materiałów od Centralnej Komisji Egzaminacyjnej dla ósmoklasistów i maturzystów.
Dbajmy o siebie i swoich najbliższych w tym trudnym czasie.
NAUKA ZDALNA
Warszawa, 13 marca 2020 roku
Nauka zdalna podczas zawieszenia zajęć w szkołach
- rekomendacje dla nauczycieli i dyrektorówEpodreczniki.pl, podręcznik internetowy „Włącz Polskę”, portale edukacyjne Instytutu Pamięci Narodowej, Telewizji Polskiej, Polskiego Radia czy Biblioteka Cyfrowa Ośrodka Rozwoju Edukacji to strony, które mogą być wykorzystywane do zdalnej pracy z uczniami w okresie zawieszenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Ministerstwo Edukacji Narodowej wspólnie z Ministerstwem Cyfryzacji, Zespołem GovTech Polska i instytucjami publicznymi przygotowało rekomendacje dotyczące materiałów edukacyjnych do wykorzystania przez nauczycieli i dyrektorów szkół.
Praca zdalna z uczniem w czasie zawieszenia zajęć w szkołach
W związku z zawieszeniem zajęć dydaktyczno-wychowawczych zachęcamy nauczycieli, aby w najbliższym czasie wspierali uczniów i przekazywali im materiały do samodzielnej pracy w domu. Szczególnie prosimy o objęcie opieką uczniów, którzy przygotowują się do tegorocznych egzaminów: ósmoklasisty, maturalnego oraz zawodowego. Rekomendujemy wykorzystanie w tym celu:
- dziennika elektronicznego,
- strony internetowej szkoły, przedszkola, placówki oświatowej,
- mailingu do rodziców, a w przypadku starszych uczniów bezpośredni kontakt elektroniczny.
W poradniku znaleźć można wskazówki, z jakich stron, portali czy serwisów można korzystać w pracy z uczniami w okresie zawieszenia zajęć. Zachęcamy do korzystania z bezpłatnych, dostępnych w internecie narzędzi i materiałów edukacyjnych. Adresy przydatnych stron i portali internetowych będziemy na bieżąco uzupełniać.
Materiały edukacyjne – polecane platformy, strony i serwisy internetowe
- epodreczniki.pl
- Portal wiedzy dla nauczycieli
- Strona Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i komisji okręgowych
- Podręcznik internetowy „Włącz Polskę!”
- Portal lektury.gov.pl
- Strona Centrum Nauki Kopernik
- Portale edukacyjne IPN: Portal edukacyjny Instytutu Pamięci Narodowej i Serwis IPN Przystanek historia
- Strona Krajowego Biura Programu eTwinning
- Serwis Ninateka
- Serwis Muzykoteka Szkolna
- Biblioteka Cyfrowa Polona
- Biblioteka Cyfrowa Ośrodka Rozwoju Edukacji
- Serwis Telewizji Polskiej
- Serwis Polskie Radio Dzieciom
Epodreczniki.pl
https://epodreczniki.pl/To bezpłatne, stworzone i administrowane przez Ministra Edukacji Narodowej narzędzie edukacyjne, które oferuje nauczycielom i uczniom gotowe materiały dydaktyczne. Platforma umożliwia także tworzenie, współtworzenie nowych treści i dzielenie się nimi z uczniami, tworzenie testów sprawdzających. Daje również możliwość śledzenia postępów uczniów, a nawet indywidualizację pracy z uczniem.
Materiały dostępne na platformie są:
- bezpłatne,
- zgodne z podstawą programową dla szkoły podstawowej i szkół ponadpodstawowych,
- udostępniane na otwartej licencji Creative Commons zapewniającej korzystanie z e-materiałów przez nauczycieli – oznacza to, że można je dowolnie wykorzystywać, przerabiać, drukować, kopiować itd.,
- dostępne z różnych urządzeń (komputer, laptop, tablet, smartfon),
- dostosowane do potrzeb uczniów z różnymi dysfunkcjami.
Na platformie nauczyciele i uczniowie mają do dyspozycji:
- e-podręczniki i e-materiały do większości przedmiotów ogólnokształcących na wszystkich etapach kształcenia,
- dodatkowe zasoby dydaktyczne do poszczególnych przedmiotów, w tym filmy edukacyjne, audiobooki,
- przykładowe programy nauczania i scenariusze zajęć.
Zarejestrowani i zalogowani użytkownicy mogą korzystać z edytora treści, który daje możliwość tworzenia treści edukacyjnych dostosowanych do urządzeń mobilnych. Warto podkreślić, że nauczyciel może udostępniać materiały nawet tym uczniom, którzy nie są zarejestrowani.
Na platformie można znaleźć także linki do materiałów edukacyjnych partnerów serwisu.
Zachęcamy do zapoznania się z krótkimi filmami instruktażowymi, które pokazują, w jaki sposób korzystać z platformy e-podręczniki.
Portal Scholaris
http://www.scholaris.pl/To portal wiedzy dla nauczycieli, który zawiera bezpłatne materiały edukacyjne dostosowane do wszystkich etapów kształcenia. Zasoby portalu są kompatybilne z tablicami interaktywnymi i innymi urządzeniami wspomagającymi pracę nauczyciela, np. tabletami.
Portal zawiera ok. 28 tys. pojedynczych, interaktywnych materiałów, które mogą być pomocne w realizacji treści ze wszystkich przedmiotów, na różnych poziomach edukacyjnych. Są to m.in.: scenariusze lekcji, ćwiczenia, teksty, animacje, slajdy, symulacje, gry dydaktyczne, filmy. Wszystkie materiały Scholarisa, bez względu na przyporządkowanie do poprzedniej lub aktualnej podstawy programowej, mogą być pomocne w pracy ucznia i nauczyciela.
Wyszukiwanie na portalu jest możliwe zarówno dla poprzedniej, jak i obecnie obowiązującej podstawy programowej kształcenia ogólnego (po wybraniu zakładki „Nowa podstawa programowa” użytkownik zostanie przeniesiony na portal.scholaris.pl). Korzystając z wyszukiwarki, można filtrować zasoby według: etapów edukacyjnych, przedmiotów, typów zasobu, słów i wyrażeń kluczowych.
Strona Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i komisji okręgowych – www.cke.gov.pl
Uczniowie i nauczyciele znajdą tutaj materiały przydatne i pomocne w systematyzowaniu, utrwalaniu wiedzy, a także wspierające ich w przygotowaniach do egzaminów.
Linki do materiałów egzaminu ósmoklasisty:
- informatory zawierające przykładowe zadania z rozwiązaniami
- przykładowe arkusze egzaminacyjne, próbne arkusze egzaminacyjne, filmy informacyjne o egzaminie ósmoklasisty
- dodatkowe zestawy zadań (na stronach OKE): np. link 1, link 2, link 3
- arkusze egzaminacyjne z 2019 r.
Linki do materiałów o egzaminie maturalnym:
- informatory o egzaminie maturalnym zawierające przykładowe zadania wraz z rozwiązaniami
- arkusze próbne, arkusze pokazowe
- zbiory zadań do egzaminu maturalnego
- filmy dot. egzaminu maturalnego z języka polskiego, chemii, biologii
- materiały dotyczące części ustnej egzaminu maturalnego z języka polskiego
- materiały dotyczące egzaminu maturalnego z języka polskiego
- materiały dotyczące części ustnej egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego
- zbiory zadań z matematyki
- 76 filmów dotyczących różnych zagadnień z matematyki
- arkusze egzaminacyjne z lat 2015–2019
Podręcznik internetowy „Włącz Polskę!”
http://wlaczpolske.plOśrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą udostępnia materiały edukacyjne dla dzieci polskich uczących się za granicą w formie podręcznika internetowego „Włącz Polskę!”. Jest to zbiór zasobów edukacyjnych wykorzystywanych do tworzenia podręczników dla uczniów szkół polskich na całym świecie.
Strona internetowa www.wlaczpolske.pl, na której znajduje się podręcznik, pozwala łączyć różnorodne materiały edukacyjne, dostosowując je do wieku, poziomu znajomości języka polskiego, potrzeb czy zainteresowań. Dostępne materiały obejmują nauczanie wczesnoszkolne, język polski, wiedzę o Polsce oraz historię i geografię Polski.
Dostęp do zasobów jest otwarty (nie wymaga logowania) i nieodpłatny. Każdy użytkownik ma prawo je powielać, kopiować, dystrybuować i zapisywać w formie pliku PDF na własnym komputerze, tablecie czy smartfonie. Po zapisaniu własnej wersji podręcznika otworzenie materiałów nie wymaga dostępu do internetu. Pliki PDF można także wydrukować na dowolnej drukarce.
Portal lektury.gov.pl
https://lektury.gov.pl/To portal internetowy zawierający większość szkolnych lektur dla szkół podstawowych
i ponadpodstawowych. Użytkownicy mogą pobierać książki zarówno na swój komputer, jak również czytnik ebook czy też komórkę. Wszystkie pozycje są dostępne bezpłatnie, bez konieczności zakładania konta oraz logowania.Strona internetowa Centrum Nauki Kopernik https://esero.kopernik.org.pl/
Strona oferuje publikacje popularno-naukowe i materiały edukacyjne o tematyce kosmicznej. Są to m.in. scenariusze lekcji, broszury informacyjne i filmy edukacyjne.
Portale edukacyjne Instytutu Pamięci Narodowej https://ipn.gov.pl/pl/edukacja-1
Na portalu IPN w zakładce Edukacja znajdują się specjalne podstrony dla uczniów i nauczycieli, na których są udostępniane bezpłatne materiały edukacyjne. W serwisie można znaleźć m.in. teki edukacyjne, filmy dokumentalne, spoty historyczne i inne materiały audiowizualne przedstawiające np. serie komiksów o II wojnie światowej czy symbole narodowe.
Serwis IPN Przystanek historia
Przystanekhistoria.pl to popularnonaukowy serwis internetowy. W przystępny i atrakcyjny sposób prezentuje on ustalenia historyków współpracujących z Instytutem Pamięci Narodowej. Obecnie na portalu przystanekhistoria.pl znajduje się kilkaset artykułów popularnonaukowych poświęconych historii Polski XX wieku. Odbiorcy serwisu mogą również bezpłatnie korzystać z ponad 800 publikacji cyfrowych, w tym książek, czasopism wydawanych przez IPN, katalogów wystaw, dodatków do prasy oraz broszur okolicznościowych.
Dodatkowo na podstronach Biblioteka Cyfrowa oraz Audio/Video twórcy portalu udostępnili blisko 1000 materiałów multimedialnych. Są to m.in.: filmy dokumentalne, relacje z konferencji, spotkań autorskich oraz addycje radiowe.
Strona Krajowego Biura programu eTwinning
https://etwinning.pl/inspiracje-2/inspiracjeZachęcamy również do odwiedzenia europejskiej strony internetowej programu eTwinning – zakładka „Zainspiruj się”. Na tych stronach nauczyciele znajdą gotowe zestawy projektowe przetłumaczone na język polski, jak również pojedyncze zadania dla nauczycieli niemal każdej specjalności. Materiały można wykorzystać przede wszystkim do realizacji projektów eTwinning, jak również innych działań edukacyjnych. Strony to nieoceniona baza inspiracji.
Serwis Ninateka
https://ninateka.pl/eduTo serwis, na którym znajdują się filmy dokumentalne, fabularne, reportaże, animacje, filmy eksperymentalne, zapisy spektakli teatralnych i operowych, rejestracje koncertów, relacje dokumentujące życie kulturalne i społeczne oraz audycje radiowe.
Łącznie w serwisie dostępnych jest ponad 7 tysięcy plików audio i video. Wszystkie są bezpłatne i dostępne bez logowania. Można z nich korzystać na wszelkich urządzeniach cyfrowych: komputerach stacjonarnych i przenośnych, tabletach, smartfonach.
Dodatkowo serwis udostępnia konto EDU, które jest skierowane do nauczycieli oraz uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Posiadacze takiego konta mogą bezpłatnie korzystać z materiałów audiowizualnych o charakterze edukacyjnym, w tym scenariuszy lekcji. Z konta EDU skorzystają przede wszystkim nauczyciele języka polskiego, wiedzy o kulturze, wiedzy o społeczeństwie, historii, muzyki oraz prowadzący zajęcia dodatkowe np. z zakresu wiedzy o filmie lub teatrze.
Serwis Muzykoteka Szkolna
http://www.muzykotekaszkolna.pl/Muzykoteka Szkolna to nowoczesne narzędzie wspomagające tradycyjną edukację muzyczną, które aktywizuje i stymuluje zainteresowanie muzyką. Serwis powstał na zlecenie MKiDN, a jego wydawcą jest Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny.
W serwisie jest dostępnych blisko pół tysiąca utworów muzycznych, od barokowych oper, przez wielkie dzieła symfoniczne, aż po muzykę wokalną i eksperymentalną. Z zasobów serwisu można korzystać bez logowania lub – po zarejestrowaniu – w ramach konta nauczycielskiego lub uczniowskiego.
Biblioteka Cyfrowa Ośrodka Rozwoju Edukacji
www.bc.ore.edu.plBiblioteka Cyfrowa ORE gromadzi i udostępnia materiały oraz publikacje opracowane w ramach działalności Ośrodka. Obecnie oferuje 960 tytułów książek i czasopism dla nauczycieli i wszystkich zainteresowanych problematyką oświatową.
Biblioteka Cyfrowa Polona
www.polona.plPolona to jedna z najnowocześniejszych bibliotek cyfrowych na świecie i jednocześnie największa tego typu biblioteka w Polsce. Biblioteka Narodowa, administrator Polony, udostępnia w serwisie nie tylko swoje zbiory, ale też obiekty innych instytucji.
W Polonie można znaleźć: rękopisy iluminowane, najstarsze polskie książki drukowane, ryciny, rysunki oraz publikacje popularne – pocztówki, stare elementarze, książki dla dzieci, książki kucharskie czy dawne poradniki. Większość udostępnionych zbiorów należy do domeny publicznej, dzięki czemu można je za darmo pobierać i dowolnie wykorzystywać.
Serwis Telewizji Polskiej
https://rozrywka.tvp.pl/47090255/telewizja-polska-blizej-dzieci-i-mlodziezy%20-Telewizja Polska przygotowała dla dzieci i młodzieży produkcje o charakterze edukacyjnym, popularnonaukowym i kulturalnym. Na kanale dziecięcym TVP ABC w godz. 8:00-13:00 młodzi widzowie będą mogli codziennie obejrzeć różne programy edukacyjne.
Wśród nich są m.in.: „Al-chemik” – program, który w przystępny sposób wyjaśnia zjawiska chemiczne i fizyczne, a także „Zaczarowany świat”, dzięki któremu dzieci zrozumieją trudne pojęcia związane ze sztuką. TVP ABC zaprasza również najmłodszych do oglądania programów takich jak: „Teleranek”, „Zagadki zwierzogromadki”, „Zwierzaki czytaki” oraz „Studio ABC”.”
Także TVP Kultura uruchamia specjalne pasmo dla dzieci i młodzieży. Codziennie w godz.13:00-17:00 widzowie będą mogli zobaczyć koncerty, wartościowe produkcje filmowe, spektakle Teatru Telewizji, seriale zgodne z obowiązującym kanonem lektur. Wśród najważniejszych produkcji wyemitowanych w najbliższych tygodniach znajdą się: „Twój Vincent”, „Tango” (Teatr Telewizji), „Wesele”, „Herbert – mosty” – cykl programów publicystycznych, „Śladami wielkich kompozytorów” – cykl dokumentalny, „Hamlet”, „Mały książę”, „Ogniem i mieczem”, „Dzieje mistrza Twardowskiego”, „Awantura o Basię” oraz koncert Doroty Miśkiewicz i zespołu Kwadrofonik „Lustosławki/Tuwim – Piosenki nie tylko dla dzieci”.
W popołudniowym paśmie nie zabraknie również programów naukowych i przyrodniczych.
Serwis Polskie Radio Dzieciom
www.polskieradio.pl/18,Polskie-Radio-DzieciomTo całodobowa stacja radiowa zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. W ramówce znajdują się audycje edukacyjne, naukowe i rozrywkowe rozwijające wyobraźnię i budujące kreatywność dzieci. Pasmo wieczorne, kierowane do osób dorosłych, to kompendium wiedzy w zakresie wychowania, rozwoju, kultury i sztuki.
Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom starają się być wszędzie tam, gdzie dzieje się coś interesującego i wartościowego dla najmłodszych. W swoich programach realizują misję edukacyjną i dbają o poprawność językową. Programy emitowane na antenie Polskiego Radia Dzieciom wspierają rozwój wyobraźni i kreatywności. Wspomagają także proces edukacji, odnosząc się pośrednio i bezpośrednio do programu nauczania.
Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji Narodowej
ZAWIESZENIE ZAJĘĆ OD 12 MARCA BR. !!!
Na podstawie
ROZPORZĄDZENIA MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJz dnia 11 marca 2020 r. poz. 410, w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19
Drodzy nauczyciele, rodzice , uczniowie. W związku z zagrożeni em KORONAWIRUSEM następuje od 12 marca br. (czwartek) zawieszenie zajęć szkolnych tj.
1. 12,13 marca - jeżeli jest możliwość to pozostawienie dzieci w domach - dla tych dzieci klas 1-3 SP, którym rodzice nie będą mogli zapewnić opieki, w szkole będą zajęcie świetlicowe.
2. od. 16 do 25 marca (do odwołania) - wszystkie zajęcia w szkole są ODWOŁANE
( szkoła będzie zamknięta). Proszę o zapoznanie się z wytycznymi MEN i GIS;Rodzicu,
- ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne Twoje i Twojego dziecka, zajęcia zostaną zawieszone od 12 marca br. W przedszkolach i szkołach podstawowych 12 i 13 marca br. będą jeszcze prowadzone działania opiekuńcze;
- zachęcaj dziecko do samodzielnej nauki w czasie gdy nie będzie lekcji w szkole. Ministerstwo Edukacji Narodowej na platformie epodręczniki.pl. udostępnia szereg materiałów edukacyjnych, które pozwalają uzupełnić, ugruntować i poszerzyć wiedzę. Dostęp do tych zasobów jest bezpłatny;
- jeśli masz dziecko w wieku do 8 lat, przysługuje Ci zasiłek opiekuńczy do 14 dni. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie internetowej ZUS;
- przekaż osobom, które będą opiekować się Twoim dzieckiem, podstawowe informacje dotyczące bezpieczeństwa i higieny;
- rygorystycznie przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz;
- śledź na bieżąco komunikaty GIS, MZ i MEN o sytuacji epidemiologicznej w kraju oraz informacje przesyłane przez dyrektora szkoły.
Uczniu,
- pamiętaj o swoim bezpieczeństwie w domu. Unikaj miejsc, gdzie są duże skupiska ludzi (np. komunikacja publiczna, kino, teatr, centra handlowe);
- przerwa w funkcjonowaniu Twojej szkoły nie powinna oznaczać dni wolnych od nauki;
- odpowiedzialnie wykorzystaj czas zawieszenia zajęć w Twojej szkole. Przeczytaj ulubioną książkę, spróbuj uzupełnić swoje wiadomości lub rozwijaj kompetencje. Skorzystaj przy tym z darmowej platformy epodreczniki.pl i materiałów rekomendowanych przez Twojego nauczyciela;
- przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz.
Platforma epodreczniki.pl i materiały do samodzielnej nauki
Zachęcamy nauczycieli, aby w najbliższym czasie wspierali uczniów w nauce i przekazywali materiały do samodzielnej pracy w domu. Szczególnie prosimy o objęcie opieką uczniów, którzy przygotowują się do tegorocznego egzaminu ósmoklasisty, maturalnego oraz zawodowego i udostępnienie im niezbędnych materiałów.
Rekomendujemy wykorzystanie w tym celu następujących rozwiązań:
- dziennik elektroniczny;
- strona internetowa szkoły, przedszkola, placówki oświatowej;
- mailing do rodziców, a w przypadku uczniów starszych wysyłanie materiałów bezpośrednio do młodzieży.
Na platformie Ministerstwa Edukacji Narodowej epodreczniki.pl udostępniliśmy e-materiały do wykorzystania przez nauczycieli lub do samodzielnej nauki przez uczniów. Epodręczniki.pl to biblioteka bezpłatnych, sprawdzonych, zgodnych z aktualną podstawą programową materiałów edukacyjnych.
Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?
- Często myj ręce przy użyciu mydła i wody.
- Przy kasłaniu i kichaniu zakrywaj usta i nos. Zachowaj co najmniej metr odległości od osób, które kaszlą i kichają.
Osoby wracające z regionów zarażonych koronawirusem powinny powiadomić o tym telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się do oddziału obserwacyjno-zakaźnego. Więcej informacji dotyczących koronawirusa na stronie: gov.pl/koronawirus
Podejrzewasz u siebie koronawirusa? Zadzwoń pod numer 800 190 590!
Bezpłatna infolinia NFZ jest czynna całą dobę, przez 7 dni w tygodniu. Wykwalifikowani konsultanci poinformują Cię, co zrobić, by otrzymać pomoc.
Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji Narodowej
KORONAWIRUS - stanowisko Głównego Inspektora Sanitarnego
Informacja Głównego Inspektora Sanitarnego
dla dyrektorów przedszkoli, szkół i placówek oświatowych
w związku z potencjalnym ryzykiem zakażenia koronawirusem.
Warszawa, 27.02.2020 r.
Aktualnie nie ma wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), które nakazywałyby objęcie nadzorem osób powracających z krajów stwierdzono występowanie koronawirusa, jeżeli nie spełniają one kryteriów dla przypadku podejrzanego o zakażenie lub zachorowanie.
KRYTERIA KWALIFIKACJI do dalszego postępowania: (1) osób potencjalnie narażonych w związku z powrotem z obszarów utrzymującej się transmisji wirusa lub (2) osób, które miały bliski kontakt z osobą zakażoną.
Postępowaniu podlega osoba, która spełnia kryteria kliniczne oraz kryteria epidemiologiczne:
- kryteria kliniczne
Każda osoba u której wystąpił co najmniej jeden z wymienionych objawów ostrej infekcji układu oddechowego:
- gorączka
- kaszel
- duszność
- kryteria epidemiologiczne
Każda osoba, która w okresie 14 dni przed wystąpieniem objawów spełniała co najmniej jedno z następujących kryteriów:
- podróżowała lub przebywała w regionie, w którym stwierdzono przypadki koronawirusa[1];
- miała bliski kontakt[2] z osobą, u której stwierdzono zakażenie (kontakt z przypadkiem potwierdzonym[3] lub przypadkiem prawdopodobnym[4]);
- pracowała lub przebywała jako odwiedzający[5] w jednostce opieki zdrowotnej,
w której leczono pacjentów zakażonych nowym koronawirusem.ZALECENIA
Jeśli u ucznia lub pracownika szkoły, który przebywał w rejonie zagrożenia epidemiologicznego
w ciągu ostatnich 14 dni:1) zaobserwowano objawy takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem to:
-
-
-
- należy bezzwłocznie, telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną (lista stacji sanitarno-epidemiologicznych znajduje się tutaj: https://gis.gov.pl/mapa/)
-
-
- lub powinien zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego (listę oddziałów zakaźnych można znaleźć na stronie: https://www.gov.pl/web/zdrowie/byles-w-chinach-i-zle-sie-czujesz-sprawdz-co-robic
2) nie zaobserwowano wyżej wymienionych objawów, to przez kolejne 14 dni należy kontrolować stan zdrowia, czyli codziennie mierzyć temperaturę ciała oraz zwrócić uwagę na występowanie objawów grypopodobnych (złe samopoczucie, bóle mięśniowe, kaszel).
Jeżeli po 14 dniach samoobserwacji nie wystąpią wyżej wymienione objawy, można zakończyć kontrolę.
Jeżeli w ciągu 14 dni zaobserwowane zostaną wyżej wymienione objawy to:
- należy bezzwłocznie, telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną,
- lub chory powinien zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.
3) miał kontakt z osobą chorą lub zakażoną koronawirusem to:
- należy bezzwłocznie, telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną.
W przypadku wątpliwości należy skontaktować się z najbliższą powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną, przekazując wszystkie niezbędne dane (kiedy i z jakiego rejonu osoba powróciła, jakie występują u niej objawy i od kiedy).
W przypadku, gdy osoba podejrzana o zakażenie wirusem zostaje skierowana do szpitala celem dalszej diagnostyki i wykonania testów na obecność wirusa państwowy powiatowy inspektor sanitarny zawiadamia o tym dyrektora placówki, a następnie w porozumieniu podejmują dalsze kroki profilaktyczne. Jednocześnie dyrektor placówki mając wiedzę o podejrzeniu przypadku zakażenia
u ucznia lub pracownika powinien jak najszybciej zgłosić ten fakt do powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej.Zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi
(Dz.U. z 2019 r. poz. 1239, ze zm.) w przypadku podejrzenia lub rozpoznania zachorowania na chorobę szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną lekarz przyjmujący do szpitala, miejsca izolacji lub odbywania kwarantanny, kierując się własną oceną stopnia zagrożenia dla zdrowia publicznego, poddaje osobę podejrzaną o zachorowanie, chorą na chorobę szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną lub osobę narażoną na zakażenie hospitalizacji, izolacji lub kwarantannie oraz badaniom.Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia i Krajowego Konsultanta w dziedzinie chorób zakaźnych (dostępne na stronach: mz.gov.pl, gis.gov.pl, gov.pl/koronawirus) każda osoba, która została zakwalifikowana do dalszego postępowania medycznego, powinna być hospitalizowana w oddziale zakaźnym (obserwacyjno-zakaźnym) z zapewnieniem warunków izolacji oddechowej i ścisłego reżimu sanitarnego.
Osoby nie spełniające kryteriów przypadku podejrzanego o zachorowanie na koronawirusa powinny być leczone w warunkach ambulatoryjnych w ramach podstawowej opieki zdrowotnej.
Postępowanie rozstrzygające podejmują pracownicy Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
Co to znaczy, że ktoś miał kontakt z osobą zakażoną nowym koronawirusem?
- pozostawał w bezpośrednim kontakcie z osobą chorą lub w kontakcie w odległości mniej niż 2 metrów przez ponad 15 minut,
- prowadził rozmowę z osobą z objawami choroby twarzą w twarz przez dłuższy czas,
- osoba zakażona należy do grupy najbliższych przyjaciół lub kolegów,
- ktoś mieszkał w tym samym gospodarstwie domowym, co osoba chora, w tym samym pokoju internatu szkolnego.
Osoby z kontaktu NIE są uważane za zakażone i jeżeli czują się dobrze i nie mają objawów choroby, jest mało prawdopodobne, aby rozprzestrzeniły infekcję na inne osoby, jednak zaleca im się:
- pozostanie w domu lub w pokoju wieloosobowym w szkole z internatem przez 14 dni od ostatniego kontaktu z osobą chorą i prowadzenie samoobserwacji - codzienny pomiar temperatury i świadome zwracanie uwagi na swój stan zdrowia,
- poddanie się monitoringowi pracownika stacji sanitarno-epidemiologicznej w szczególności udostępnienie numeru telefonu w celu umożliwienia codziennego kontaktu i przeprowadzenia wywiadu odnośnie stanu zdrowia,
- jeżeli w ciągu 14 dni samoobserwacji wystąpią następujące objawy (gorączka, kaszel, duszność, problemy z oddychaniem), należy bezzwłocznie, telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.
Jeśli wyniki testów na obecność koronawirusa są ujemne u osoby zakażonej, z którą osoba poddana kwarantannie domowej miała kontakt – państwowy inspektor sanitarny podejmuje decyzje o wcześniejszym zdjęciu kwarantanny.
Osoby, które nie miały bliskiego kontaktu:
- Rodzina i przyjaciele, którzy nie mieli bliskiego kontaktu z osobą chorą, nie muszą podejmować żadnych środków ostrożności ani wprowadzać żadnych zmian we własnych aktywnościach, takich jak uczęszczanie do szkoły czy pracy, chyba, że źle się poczują.
- W przypadku złego samopoczucia powinni telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną, aby rozważyć, czy potrzebują dalszej oceny.
- Poza osobami, które są zdefiniowane jako te, które miały bliski kontakt, reszta szkoły nie musi podejmować żadnych środków ostrożności, ani wprowadzać żadnych zmian we własnych zajęciach w placówkach edukacyjnych. Jeśli źle się poczują, poddane zostaną kwalifikacji, w zależności od objawów. To zalecenie dotyczy personelu dydaktycznego i dzieci z klasy i placówki, które nie przebywali w bliskim otoczeniu z osobą chorą.
- Decyzja, do jakiej grupy kontaktu należą uczniowie i pracownicy powinna zostać podjęta w kontakcie ze służbami sanitarnymi, personelem szkoły, uczniem i jego opiekunami prawnymi.
Obecnie nie ma uzasadnienia dla podejmowania nadmiernych działań takich jak kwarantanna dla wszystkich osób powracających z regionów, w których stwierdzono z utrzymującą się transmisją koronawirusa np. Włoch, czy odmawianie udziału w zajęciach szkolnych oraz zamykanie szkół.
POSTĘPOWANIE Z POMIESZCZENIAMI JEŚLI wystąpił przypadek osoby z podejrzeniem koronawirusa
W przypadku, gdy uczeń lub pracownik placówki został skierowany do szpitala z podejrzeniem
koronawirusa, dyrektor tej placówki w porozumieniu z właściwym państwowym inspektorem sanitarnym może podjąć decyzję o zamknięciu instytucji na jeden dzień w celu przeprowadzenia dekontaminacji pomieszczeń i przedmiotów.PODSTAWOWE ŚRODKI OCHRONNE PRZECIWKO KORONAWIRUSOWI
Nie istnieje szczepionka ani skuteczne leczenie przeciwko koronawirusowi. Dlatego należy pamiętać
o przestrzeganiu podstawowych zasad zapobiegawczych, które istotnie wpłyną na ograniczenie ryzyka zakażenia:- Często myć ręce – instrukcja jak poprawnie myć ręce znajduje się poniżej
Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości dezynfekować je płynami/żelami na bazie alkoholu (min. 60 %).
Mycie rąk ww. metodami zabija wirusa, jeśli znajduje się on na rękach.
Wirus ma zdolność do krótkotrwałego przebywania na powierzchniach i przedmiotach jeśli skażone zostały wydzieliną oddechową (w trakcie kaszlu, czy kichania) osób chorych. Istnieje ryzyko przeniesienia wirusa z zanieczyszczonych powierzchni na rękach np. dotykając twarzy lub pocierając oczy. Dlatego częste mycie rąk zmniejsza ryzyko zakażenia.
- Stosować zasady ochrony podczas kichania i kaszlu
Podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – jak najszybciej wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce używając mydła i wody lub zdezynfekować je środkami na bazie alkoholu (min. 60 %). Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu
i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków, w tym wirusów. Jeśli nie przestrzega się tej zasady można łatwo zanieczyścić przedmioty, powierzchnie lub dotykane, np. przy powitaniu, osoby.- Zachować bezpieczną odległość
Należy zachować co najmniej 1 metr odległości z osobą, która kaszle, kicha i ma gorączkę.
Gdy ktoś z chorobą układu oddechowego, taką jak 2019-nCoV, kaszle lub kicha, wydala pod ciśnieniem małe kropelki zawierające wirusa. Jeśli jest się zbyt blisko, można wdychać wirusa.- Unikać dotykania oczu, nosa i ust
Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być zanieczyszczone wirusem. Dotknięcie oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, może spowodować przeniesienie się wirusa
z powierzchni na siebie.- Będąc chorym, mając: gorączkę, kaszel, trudności w oddychaniu po powrocie z krajów gdzie szerzy się koronawirus, jeśli nie upłynęło 14 dni od powrotu – NIE należy przychodzić do szkoły
Należy niezwłocznie zasięgnąć pomocy medycznej – udać się na oddział zakaźny albo obserwacyjno-zakaźny, zgodnie z wytycznymi zamieszczonymi w Komunikacie krajowego konsultanta w dziedzinie chorób zakaźnych (https://gis.gov.pl/aktualnosci/komunikat-krajowego-konsultanta-w-dziedzinie-chorych-zakaznych/).
Należy przy tym pamiętać, żeby unikać środków komunikacji publicznej, aby nie narażać innych osób. Zaleca się osłonięcie ust i nosa maseczka ochronną, która stanowi pierwszą barierę ochronną dla otoczenia.
- Będąc chorym i mając bardzo złe samopoczucie, ale gdy nie podróżowało się do krajów,
w których szerzy się koronawirus – NIE należy od razu podejrzewać u siebie zakażenia koronawirusem. Jednak w dbałości o własne zdrowie NIE należy przychodzić do szkoły, należy pozostać w domu i zasięgnąć porady lekarza rodzinnego.
Objawy ze strony układu oddechowego z towarzyszącą gorączką mogą mieć wiele przyczyn np. wirusową (wirusy grypy, adenowirusy, rynowirusy, koronawirusy, wirusy paragrypy), czy bakteryjną (pałeczka Haemophilus influenzaea, pałeczka krztuśca, chlamydia, mykoplazama).
- Mając łagodne objawy ze strony układu oddechowego, gdy nie podróżowało się do krajów,
w których szerzy się koronawirus należy starannie stosować podstawowe zasady higieny oddychania oraz higieny rąk i pozostać w domu do czasu powrotu do zdrowia, jeśli to możliwe.
- Unikać spożywania surowych lub niedogotowanych produktów pochodzenia zwierzęcego
Ostrożnie obchodź się z surowym mięsem, mlekiem lub narządami zwierzęcymi, aby uniknąć krzyżowego zanieczyszczenia poprzez niegotowaną żywność, zgodnie z dobrymi zasadami bezpieczeństwa żywności.
- Zapobiegać innym chorobom zakaźnym poprzez szczepienia, np. przeciwko grypie.
W zależności od sezonu epidemicznego, w Polsce rejestruje się od kilkuset tysięcy do kilku milionów zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę i zachorowania grypopodobne rocznie. Szczyt zachorowań ma miejsce zwykle między styczniem a marcem. Ostre infekcje wirusowe mogą sprzyjać zakażeniom innymi czynnikami infekcyjnymi, w tym wirusami. Nie należy jednak traktować szczepień ochronnych przeciwko grypie jako sposobu zapobiegania zakażeniom koronawirusem.
- Dbać o odporność, wysypiać się, dbać o kondycję fizyczną, racjonalne odżywianie
[1] Informacje o krajach/regionach z utrzymującą się transmisją SARS-CoV-2 są dostępne pod linkiem: https://www.ecdc.europa.eu/en/areas-presumed-ongoing-community-transmission-2019-ncov
[2] Bliski kontakt jest definiowany jako narażenie personelu w placówkach opieki zdrowotnej w związku z opieką nad chorymi z SARS-CoV-2, zamieszkiwanie z pacjentem, który ma zapalenie płuc spowodowane nowym koronawirusem zw. COVID19), praca w bliskiej odległości, przebywanie w tej samej klasie szkolnej z pacjentem z COVID19, podróżowanie wspólnie z pacjentem COVID19 dowolnym środkiem transportu)
[3] Przypadek potwierdzony (kryteria laboratoryjne):
wykrycie kwasu nukleinowego SARS-CoV-2 z materiału klinicznego potwierdzone badaniem molekularnym ukierunkowanym na inny obszar genomu wirusa.
[4] Przypadek prawdopodobny (kryteria laboratoryjne) co najmniej jedno z następujących kryteriów:
- dodatni wynik testu w kierunku obecności koronawirusów (pan-coronavirus test),
- niejednoznaczny wynik badania wykrywającego kwas nukleinowy SARS-CoV-2.
[5] na obecnym etapie dotyczy to przede wszystkim zagranicznych jednostek opieki zdrowotnej, w których hospitalizowano osoby z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem.
PÓŁFINAŁ WOJEWÓDZKI W MINI PIŁCE
- 24
„NAJTRUDNIEJSZE JEST ZDECYDOWANIE SIĘ NA DZIAŁANIE.RESZTA TO
JUŻ TYLKO KWESTIA WYTRWAŁOŚCI.”
- AMELIA EARHART -25 lutego (wtorek) w Nowej Karczmie odbył się Półfinał Wojewódzki w Mini Piłce Ręcznej Dziewcząt. Do sportowej rywalizacji przystąpiły 4 zespoły z Czarnej Wody, Przywidza, Czerska oraz gospodynie z Nowej Karczmy. W trakcie zawodów okazało się, że faworytki z Nowej Karczmy tradycyjnie są świetnie przygotowane w każdym aspekcie gry i to właśnie one wywalczyły awans do Finału Wojewódzkiego. Szczypiornistki z naszej szkoły ostatecznie zajęły 4 miejsce, jednak sam udział w zawodach na tym szczeblu rozgrywek z pewnością należy uznać za sukces. Sportowa rywalizacja z dziewczętami na co dzień występującymi w rozgrywkach ligowych stanowi cenną lekcję, z której nasze ambitne reprezentantki z pewnością wyciągną odpowiednie wnioski do dalszej pracy nad doskonaleniem swoich sportowych umiejętności.
Wyniki:
Czarna Woda – Nowa Karczma 3:17
Czarna Woda – Przywidz 3:9
Czarna Woda – Czersk 6:13
Klasyfikacja końcowa:
1 miejsce: Nowa Karczma
2 miejsce: Czersk
3 miejsce: Przywidz
4 miejsce: Czarna Woda
Naszą szkołę reprezentowały:
Dorau Antonina, Polok Natalia, Banach Beata, Keister Julia, Gołąbek Łucja, Janikowska Julia, Piotrzkowska Lena, Schmidt Lena, Oksentowicz Emilia, Łangowska Zofia, Zmudziejewska Martyna, Rudnik Zuzanna, Pryba Karolina, Prabucka Oliwia
BRAWO DZIEWCZYNY!
Opracowanie: Rybacki Paweł
DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO
- 16
21 lutego na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, który został ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku. Celem tego święta jest przypomnienie, jak ważne są szacunek do języka ojczystego oraz dbałość o jego przetrwanie.
W naszej szkole z okazji Dnia Języka Ojczystego przeprowadzono konkurs „Zabawy językiem polskim”, który odbył się w dwóch kategoriach wiekowych- kl.IV-V oraz kl.VI-VIII. Każdą z klas reprezentowała trzyosobowa drużyna. Zadania dotyczyły m.in. przysłów, frazeologizmów, właściwych form wyrazów, a także trudności ortograficznych.
Laureaci konkursu:
Klasy IV-V
- I miejsce: Amelia Drewczyńska, Kalina Liczywek, Tomasz Pocheć- kl.V a,
- II miejsce (ex aequo)- Anastazja Klein, Aleksander Warda, Maksymilian Warda- kl.IV a oraz Marta Pęska, Julia Połom, Oliwia Prabucka- kl.V b,
- III miejsce- Nikodem Jarzombek, Antoni Nadolski, Miłosz Stanek- kl.V c,
Klasy VI-VIII
- I miejsce: Paweł Piotrzkowski, Julia Rafińska, Bartosz Sztormowski- kl.VIII a,
- II miejsce: Jakub Czapiewski, Alicja Giermaniuk, Dawid Hoang Dinh- kl. VII a,
- III miejsce: Jakub Baczyński, Antonina Dorau, Natalia Polok- kl.VI b.
Laureaci konkursu otrzymali dyplomy i nagrody ufundowane przez Radę Szkoły.
Opracowanie: Monika Kłopotek- Główczewska, Alicja Kuchta, Larysa Mleczko
WALENTYNKI 14 LUTEGO
- 47
Jednym z najpopularniejszych walentynkowych zwyczajów, bez którego trudno sobie wyobrazić Dzień Zakochanych w szkołach, jest niewątpliwie poczta walentynkowa. W tygodniu poprzedzającym walentynki uczniowie, którzy chcieli wyrazić uczucia swoim sympatiom, wrzucali kartki walentynkowe do specjalnie przygotowanych przez poszczególne klasy pudełek. W tym roku walentynkami zostali obdarowani wszyscy nauczyciele i pracownicy szkoły. Dnia 14 lutego nastąpiło rozdanie zebranych walentynek przez samorząd uczniowski, któremu towarzyszyła miła atmosfera.
Z okazji walentynek przeprowadzono również konkursy. Uczniowie klas IV-VIII układali walentynkowe życzenia. Autorzy wyróżnionych prac to:
- Jakub Baczyński- kl.6b
- Antonina Gełdon- kl.6a
- Monika Gerigk- kl.5b
- Łucja Gołąbek- kl.6a
- Nikodem Jarzombek- kl.5c
- Marta Pęska- kl.5b
- Zuzanna Pietruszka- kl.5c
- Lena Piotrzkowska- kl.6a
- Jakub Płomiński- kl.5a
- Julia Płoszyńska-kl.7a
- Nikodem Selonke- kl.5a.
Dla uczniów klas VII-VIII w bibliotece szkolnej przygotowano ponadto konkurs czytelniczy, który dotyczył m.in. słynnych literackich par oraz powiedzeń o miłości. Z zadaniami najlepiej poradzili sobie:
- Dawid Hoang Dinh kl.7a- I miejsce
- Izabela Juszczak kl.8a - II miejsce
- Alicja Giermaniuk kl.7a- III miejsce.
Opracowanie: Maria Narloch, Alicja Kuchta
CZARNOWODZCY SZCZYPIORNIŚCI ZE SREBREM
- 19
18 lutego (wtorek) rozegrano w Czarnej Wodzie Mistrzostwa Powiatu w Mini Piłce Ręcznej Chłopców. Do rywalizacji przystąpiły 4 zespoły, które grały systemem każdy z każdym 2x8 min. Po rozegraniu 6 spotkań wyłoniono zwycięzcę zawodów, którym została reprezentacja PSP 1 Starogard Gdański. Czarnowodzcy sportowcy uplasowali się na drugim miejscu, co przy braku jednego z dwóch kluczowych rozgrywających (problemy zdrowotne) z pewnością należy uznać za więcej niż udany występ - BRAWO PANOWIE!
Sędzią zawodów był p. Mirosław Kania.Wyniki spotkań:
PSP Czarna Woda – PSP 1 Starogard Gd. 3:5
PSP Bobowo – PSP Zblewo 3:7
PSP Czarna Woda – PSP Zblewo 6:3
PSP Bobowo – PSP 1 Starogard Gdański 1:7
PSP Bobowo – PSP Czarna Woda 2:7
PSP 1 Starogard Gd. – PSP Zblewo 6:2
Klasyfikacja końcowa:
1 miejsce: PSP 1 Starogard Gd. – 6 pkt (18:6,+12)
2 miejsce: PSP Czarna Woda – 4 pkt (16:10,+6)
3 miejsce: PSP Zblewo – 2 pkt (12:15,-3)
4 miejsce: PSP Bobowo – 0 pkt (6:21,-15)
Naszą szkołę reprezentowali: Backhaus Leszek, Backhaus Adrian, Homa Mateusz, Szynwelski Aleksander, Połom Damian, Ossowski Dominik, Narloch Hubert, Nierzwicki Michał, Baran Stanisław
Opracowanie: Paweł Rybacki
AWANS CZARNOWODZIANEK DO PÓŁFINAŁU WOJEWÓDZKIEGO
- 54
14 lutego (piątek) rozegrano w Czarnej Wodzie Mistrzostwa Powiatu w mini piłce ręcznej dziewcząt. Do rywalizacji przystąpiły cztery zespoły: PSP 8 Starogard Gd., PSP Bobowo, PSP Zblewo oraz gospodynie z PSP Czarna Woda. Po rozegraniu 6 spotkań wyłoniono zwycięzcę turnieju. Swoje 3 mecze pewnie wygrały młode, ambitne szczypiornistki z Czarnej Wody i to właśnie one reprezentować będą powiat starogardzki na kolejnym szczeblu rozgrywek.
Wszystkim dziewczętom oraz ich trenerce, pani Justynie Schmidt, należą się ogromne słowa pochwały za piątkowy sukces, który niewątpliwie jest "owocem" ciężkiej, żmudnej, systematycznej pracy na treningach w ramach programu "Szkolny Klub Sportowy".
Klasyfikacja końcowa:
- I miejsce: PSP Czarna Woda
- II miejsce: PSP 8 Starogard Gd.
- III miejsce: PSP Zblewo
- IV miejsce: PSP Bobowo
Naszą szkołę reprezentowały:
Dorau Antonina, Polok Natalia, Banach Beata, Keister Julia, Gołąbek Łucja, Janikowska Julia, Piotrzkowska Lena, Schmidt Lena, Oksentowicz Emilia, Łangowska Zofia, Zmudziejewska Martyna, Rudnik Zuzanna, Pryba Karolina, Prabucka Oliwia
BRAWO DZIEWCZYNY!
Opracowanie: Rybacki Paweł
Zabawa karnawałowa klas 1-3 SP
- 33
ZABAWA KARNAWAŁOWA
- 37
W karnawale czas na bale!!!
Po ciężkiej pracy w I semestrze nauki uczniowie naszej szkoły niewątpliwie zasłużyli na dobrą rozrywkę w postaci zabawy karnawałowej, która odbyła się w naszej szkole w środę – 12 lutego. Tego dnia dzieciom towarzyszyło wiele emocji i wrażeń. Korytarz szkoły wyglądał inaczej niż na co dzień, a to za sprawą ozdób walentynkowych i DJ Darka, który zapewnił nam fantastyczną muzykę, przy której bawili się najpierw uczniowie klas 1-4, a po potem 5-8.
W szkole zaroiło się od piratów, policjantów, żołnierzy, kowbojów rodem z Dzikiego Zachodu, czarodziejów... Były wróżki, księżniczki, diabły, biedronki i różne inne stwory.
Stroje były barwne, oddawały nawet najdrobniejsze szczegóły wybranej postaci. Niektórzy byli nie do poznania, inni budzili podziw. Wszyscy bawili się znakomicie, bo humor dopisywał zarówno dzieciom, wychowawcom jak i rodzicom. Dorośli bawili się wspólnie z dziećmi. Były korowody, kółeczka i tańce w parach. Podczas dyskoteki królowała „belgijka”, którą zatańczyli wszyscy bawiący się uczniowie.
Nauczyciele nagrodzili uczniów za przepiękne i oryginalne stroje. Wśród uczniów klas 1-3 nagrodzono: Maję Lamczyk, Julię Jarząbek, Arka Wozińskiego. W klasach 5-8: Julię Bujak, Antoninę Milewską, Nadię Nadolną.
Tegoroczny bal karnawałowy należał do udanych również za sprawą kawiarenki, którą przygotowała klasa 7a wraz z wychowawczynią p. Larysą Mleczko i rodzicami. Serwowano przepyszne ciasta, galaretki, tosty, ciasteczka, babeczki.
Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały szkołę. Bal umożliwił dzieciom i wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości, a to było głównym celem tego balu. Do zobaczenia na kolejnej dyskotece!
KOLEJNY AWANS DO MISTRZOSTW POWIATU
- 14
7 lutego (piątek) rozegrano w Czarnej Wodzie Mistrzostwa Rejonu w Mini Piłce Ręcznej Chłopców. Do rywalizacji przystąpiły 4 zespołu reprezentujące szkoły podstawowe z: Osiecznej, Lubichowa, Kalisk oraz Czarnej Wody. Do dalszego etapu rozgrywek (Mistrzostw Powiatu) awansowali gospodarze zawodów . Spotkania sędziował p. Mirosław Kania, któremu w imieniu nauczycieli wychowania fizycznego dziękuję za pomoc w sprawnym przeprowadzeniu mistrzostw.
Wyniki spotkań:
PSP Czarna Woda – PSP Lubichowo 11:1
PSP Osieczna – PSP Kaliska 5:3
PSP Lubichowo – PSP Kaliska 4:10
PSP Czarna Woda – PSP Osieczna 9:3
PSP Lubichowo – PSP Osieczna 2:13
PSP Czarna Woda – PSP Kaliska 12:1
Klasyfikacja końcowa:
1 miejsce: PSP Czarna Woda – 6pkt (32:5,+27)
2 miejsce: PSP Osieczna – 4pkt (21:14,+7)
3 miejsce: PSP Kaliska – 2pkt (14:21,-7)
4 miejsce PSP Lubichowo – 0pkt (6:34,-28)
Naszą szkołę reprezentowali:
Backhaus Leszek, Homa Mateusz, Jasiński Konrad, Szynwelski Aleksander, Kropidłowski Jan, Połom Damian, Narloch Hubert, Baran Stanisław, Ossowski Dominik
GRATULUJEMY!
Opracowanie: Paweł Rybacki
AWANS DO MISTRZOSTW POWIATU
- 19
6 lutego (czwartek) rozegrano w Czarnej Wodzie Mistrzostwa Rejonu w Mini Piłce Ręcznej Dziewcząt. Do rywalizacji przystąpiły trzy zespoły: PSP Kaliska, PSP Osieczna oraz gospodynie z PSP Czarna Woda. Po rozegraniu 3 emocjonujących spotkań wyłoniono reprezentanta naszego rejonu na Mistrzostwa Powiatu, którym została drużyna z Czarnej Wody.
Wyniki spotkań:
PSP Czarna Woda – PSP Osieczna 10:4
PSP Osieczna – PSP Kaliska 9:3
PSP Czarna Woda – PSP Kaliska – 17:4
Klasyfikacja końcowa:
I miejsce: PSP Czarna Woda (4pkt, 27:8, +19)
II miejsce: PSP Osieczna (2pkt, 13:13, 0)
III miejsce: PSP Kaliska (0pkt, 7:26, -19)
Naszą szkołę reprezentowały:
Dorau Antonina, Polok Natalia, Banach Beata, Keister Julia, Gołąbek Łucja, Janikowska Julia, Piotrzkowska Lena, Schmidt Lena, Oksentowicz Emilia, Rudnik Zuzanna, Łangowska Zofia, Zmudziejewska Martyna, Prabucka Oliwia, Pryba Karolina
GRATULUJEMY!
Opracowanie: Paweł Rybacki
PODZIĘKOWANIA DLA FIRMY STEICO
- 6
W imieniu dyrekcji, grona pedagogicznego oraz uczniów naszej szkoły chciałbym serdecznie podziękować firmie STEICO za pomoc w zakupie sprzętu sportowego dla naszej placówki. Dzięki pomocy największego pracodawcy naszej gminy mogliśmy zakupić sprzęt służący do rekreacji ruchowej, który wykorzystywany będzie na lekcjach wychowania fizycznego jak również "aktywnych przerw", nad organizacją których pracują nauczyciele wychowania fizycznego oraz szkolny pedagog.
Zakupione zostały:
- krykiet Lucio Londero - 1 zestaw
- kręgle drewniane Lucio Londero - 1 zestaw
- kule bule Schildkrot Fun Boccia - 4 zestawy
- gra ringo Schildkrot Ring Toss - 4 zestawy
DZIĘKUJEMY!
Opracowanie: Paweł Rybacki
PODZIĘKOWANIA DLA URZĘDU MIASTA
W imieniu dyrekcji, grona pedagogicznego oraz uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej w Czarnej Wodzie chciałbym serdecznie podziękować Urzędowi Miasta Czarna Woda za zakup jedenastu piłek nożnych firmy adidas. Zakupiony sprzęt zastąpi wysłużone piłki, z których na co dzień korzystają nasi uczniowie w trakcie lekcji wychowania fizycznego jak również zajęć pozalekcyjnych.
Opracowanie: Paweł Rybacki
NOWE KREDKI PRZED SZKOŁĄ
- 3
Społeczność szkolna składa szczególne podziękowania Gminie Czarna Woda, a w szczególności pani Julii Gąsiorowskiej i pani Katarzynie Dulskiej, za zakup nowych, wytrzymałych i bardzo estetycznych śmietników. Śmietniki z pewnościa pomogą utrzymać leprzy porządek w obrębie szkoły i z pewnością swym wyglądem będą zachęcać do wrzucania śmieci.
Półkolonie świetlicowe 2020
- 19
PÓŁKOLONIE ŚWIETLICOWE 2020
W dniach 13-17 stycznia 2020r. w naszej szkole dla uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej odbyły się półkolonie świetlicowe. W zajęciach wzięło udział 15. dzieci w wieku od 7 do 10 lat. Kierownikiem półkolonii była pani wicedyrektor Ewa Łangowska, a zajęcia prowadziła pani Ewa Ciesielska. Każdego dnia, pomimo ferii zimowych, dzieci chętnie przybywały do szkoły, aby się dobrze bawić i ‘’zapobiec nudzie’’. Tematyką zajęć było: zdrowe żywienie, rękodzieło karnawałowe, rysowanie, a nawet gry edukacyjne na stronie internetowej: buliba.pl. W czwartek dzieci wzięły udział w seansie filmowym w Cinema City pt. ,,Urwis 2’’, w Starogardzie Gdańskim.
Szczególne podziękowania kierujemy Gminie Czarna Woda, która corocznie
w budżecie zabezpiecza środki finansowe na wypoczynek naszych dzieci.Dobre samopoczucie, uśmiech, radość i prawidłowy rozwój dzieci jest najważniejszy - co widać na zdjęciach.
Ferie zimowe na sportowo 2020 - wyloguj się z domu !
- 54
FERIE ZIMOWE NA SPORTOWO 2020
W dniach 13 – 17.01.2020 r., dzięki pomocy Gminy Czarna Woda, w Publicznej Szkole Podstawowej w Czarnej Wodzie zorganizowano “Ferie zimowe na sportowo 2020″, lub pod nazwą ,, Wyloguj się z domu’’. Od 9:00 do 11:00 pod opieką p. Justyny Schmidt nad swoją sportową formą pracowała grupa 19 dziewcząt z klas 5-6 szkoły podstawowej. Po nich dwugodzinne zajęcia rozpoczynało 20 chłopców również z klas 5-6. W trakcie trwania zajęć uczestnicy szlifowali swoje umiejętności w różnego rodzaju grach i zabawach zespołowych pamiętając o głównym założeniu zajęć, jakim była dobra zabawa. W ostatnim dniu zajęć miało miejsce uroczyste zakończenie, w trakcie którego dyplomy oraz słodkie upominki wszystkim uczestnikom wręczał zastępca burmistrza p. Łukasz Łangowski.
Słowa podziękowania w imieniu własnym jak również uczestników za ufundowanie słodkich upominków kieruję do:
– Przewodniczącego Rady Miejskiej w Czarnej Wodzie - p. Sebastiana Schmidt
– Radnego Miasta Czarna Woda - p. Piotra Dorosza
– Radnego Miasta Czarna Woda p. - Adama Gradowskiego
– KS Wda Czarna Woda - drużyna seniorska
– KS Wda Czarna Woda - drużyna old boys
– p. Estery Żytkowiak - Narloch
Opracowanie: Paweł Rybacki
Zakup sprzętu sportowego
- 6
ZAKUP SPRZĘTU SPORTOWEGO
Na początku roku 2020 ze środków własnych zakupiliśmy sprzęt sportowy, który będzie wykorzystywany na lekcjach wychowania fizycznego, zajęciach z gimnastyki korekcyjnej oraz zajęciach dodatkowych organizowanych w naszej placówce.
Zakupione zostały:
- Piłka nożna adidas Conext 19 Capitano roz. 5 – 7 sztuk
- Piłka ręczna meteor 1 – 10 sztuk
- Znacznik Givova Pro czerwony rozm. L – 10 sztuk
- Znacznik Givova Pro pomarańczowy rozm. L – 10 sztuk
- Znacznik Givova Pro pomarańczowy rozm. S – 10 sztuk
- Znacznik Givova Pro żółty rozm. S – 10 sztuk
- Piłeczka rzutowa Hoko 150 g – 3 sztuki
- Lotka do badmintona ciężka – 20 sztuk
- Givova Worek na buty Sachetto żółty – 10 sztuk
- SPOKEY Deskorolka M2 – 3 sztuki
- Piłka rehabilitacyjna 75cm – 3 sztuki
Zakup możliwy był dzięki przychylności Dyrekcji naszej placówki, której w imieniu nauczycieli wychowania fizycznego oraz samych uczniów serdecznie dziękuję za przekazanie odpowiednich środków finansowych na nowy sprzęt sportowy. Systematyczne doposażanie "magazynku" sprawia, że lekcje wychowania fizycznego stanowią dla zdecydowanej większości uczniów naszej placówki ciekawą i przyjemną część szeroko pojętej edukacji, a to z kolei pozytywnie wpływa na ich zdrowie oraz samopoczucie.
Opracowanie: Paweł Rybacki
Archiwum Aktualności